St Anne’s Church of England Academy Governing Board Attendance Records

Please find below a record of Governors’ attendance at the main Governing Board and Committee meetings held during the 2017/18 academic year:

Governing Board Meetings

Name Office Held Number of Meetings Attended Out of a Possible
Terence Linden Acting Chair, Chair of Assets Committee, Crossland Sponsor Governor 5 5
Caroline Preece Principal 5 5
Marc Crossland Sponsor 5 5
Brenda Simpson Community Governor 4 5
Lisa Grundy Parent Governor 3 5
Elizabeth Schofield Support Staff Governor 5 5
Ellen Johnson Teaching Staff Governor 3 5
Yvonne Mills Parent Governor 5 5
Julie Hollis Diocesan Sponsor Governor from February 2018 2 2
Timothy Mitchell Diocesan Sponsor Governor from February 2018 1 2
Stuart Ford Community Governor from July 2018 1 1
The Reverend Karen Smeeton Diocesan Sponsor Governor, Chair of Governors

Resigned December 2017

3 3
The Reverend Philip Williamson Diocesan Sponsor Governor

Resigned December 2017

3 3
Robert Haigh Chair of Standards Committee, Community Governor

Resigned December 2017

3 3

Standards Committee Meetings

Name Office Held Number of Meetings Attended Out of a Possible
Terence Linden Acting Chair, Chair of Assets Committee, Crossland Sponsor Governor 3 4
Caroline Preece Principal 4 4
Brenda Simpson Community Governor 4 4
Elizabeth Schofield Support Staff Governor 1 1
Yvonne Mills Parent Governor 1 1
Julie Hollis Diocesan Sponsor Governor from February 2018, Chair of Standards Committee June 2018 1 1
The Reverend Karen Smeeton Diocesan Sponsor Governor, Chair of Governors

Resigned December 2017

2 2
The Reverend Philip Williamson Diocesan Sponsor Governor

Resigned December 2017

2 2
Robert Haigh Chair of Standards Committee, Community Governor

Resigned December 2017

2 2

Assets Committee Meetings

Name Office Held Number of Meetings Attended Out of a Possible
Terence Linden Acting Chair, Chair of Assets Committee, Crossland Sponsor Governor 4 4
Caroline Preece Principal 4 4
Marc Crossland Sponsor 1 4
Timothy Mitchell Diocesan Sponsor Governor from February 2018 1 1
Robert Haigh Chair of Standards Committee, Community Governor

Resigned December 2017

2 2